Podkrovie

ocieplenie pianką poddasza

Jeden z najpopulárnejších foriem  použitia polyuretánovej penovej izolácie je podkrovie. Dosť často sú tam komplikované konštrukcie strechy, posiate akiermi,vikiermi a strešnými oknami, ktoré majú veľký počet konštrukčných spojov, miesta, ktoré je ťažké izolovať. Použitie peny sa uskutočňuje z vnútornej strany pred montážou sadrokartónových dosiek. Polyuretánová pena po aplikácii na povrch v niekoľkých sekundách zväčšuje svoj objem  100 – krát. Vďaka tomu je možné ideálne vyplniť ťažko prístupné miesta  , najmä na povalách, napríklad na opore muru alebo iných ťažko prístupných miestach strechy s komplikovanou konštrukciou. Pena takisto drží pevne na krokvách a pomurniciach, bráni studeného vzduchu zvonku prenikať do objektu.

Vynikajúca prilnavosť a tuhosť polyuretánovej peny zaisťuje, že materiál zostane na mieste aplikácie bez rizika zosuvu alebo ovísania, čo záručuje účinnú tepelnú ochranu pre užívateľa budovy. Polyuretánová pena použitá zvnútra neoxiduje, a nezmizne, na rozdiel od polystyrénu, ktorý podlieha starnutiu. Okrem toho, polyuretánová pena je priateľská k zdraviu. Bez prašnosť  je prospešná pre klímu panujúcu vo vnútri budovi. Pena je bez zápachu, hypoalergénna, nevytvoria sa v nej huby a plesne , a vďaka nepriepustnosti vzduchu do vnútra  chráni proti vniknutiu nečistôt a alergénov do budov. Pre oteplenie podkrovia môže byť  použitá pena  s otvorenými bunkami tak i s uzavretými bunkami, v závislosti okrem iného od predpokladaných parametrov energetickej úspory budovi a rozpočtu – náklady na uzavretú bunkovú penou je vyššia, pretože vyžaduje použitie oveľa väčšie množstvo materiálu.

Pena je materiál, ktorý vďaka vynikajúcej priľnavosti môže byť aplikovaný na akýkoľvek stavebný podklad  vrátane: paropriepustnej  membrány, plného  debnenia ,OSB dosky, plechu alebo betónu. V prípade  rekonštrukcie podkrovia v existujúcej budove, je nutné demontovať sadrokartónové dosky  a o dstrániť starý materiál